תרופות ותופעות הלוואי

תרופות ושלשולים

אנשים רבים נאלצים להשתמש באופן יומיומי במגוון תרופות שמסייעות להאריך את חייהם. פשוטו כמשמעו. לפעמים אלו מחלות מוכרות יותר, כמו סכרת, יתר לחץ דם וכולסטרול, ולפעמים אלו מחלות מוכרות פחות ואף נדירות. תרופות שניטלות באופן כרוני, אינן מרפאות את המחלה אלא מסייעות לחולה להתמודד איתה לאורך יותר שנים, למשל סטרואידים הניתנים למשל למושתלי איברים ומדוכאי מערכת חיסון, או במקרים ההפוכים בהן מערכת החיסון עובדת ביתר, כמו לופוס (זאבת). 

לעיתים אלו תרופות המאטות את התקדמות המחלה, ובכך מאפשרות לחולה לחיות יותר שנים, באיכות חיים טובה יותר, כמו במקרים של מחלות פיברוטיות מסוג IPF ובסוגי סרטן מסוימים. העניין הוא שנטילת תרופות לאורך זמן עלולה לגרור תופעות לוואי, שבפני עצמן מהוות פגיעה באיכות החיים של המטופל.

במידה ואותן תופעות לוואי נמשכות ולא זוכות לטיפול, הן עלולות לפגוע במצב הבריאותי של  המטופל. הפגיעה יכול להיות ישירה, כתוצאה מסירוב של המטופל לקחת את הטיפול באופן סדיר ועקבי, או באופן עקיף על ידי פגיעה במצבו הבריאותי הכללי כתוצאה משינויים במשקל, בסוכר, בתפקודי כבד וכדומה. במאמר זה אתייחס לאחת מתופעות לוואי העיקרית, הנוכחת במערכת העיכול והיא שלשולים. ולפני שנתמקד בפרקטיקה חשוב לשים לב –

שלשול שנוצר כתוצאה משימוש בתרופות אינו אותו שלשול עליו מדברים כתוצאה מווירוס, חיידק או רגישות למזון, ולכן היחס שלנו לא יהיה אותו היחס, וההמלצות לתקופת השלשול ולאחריה יהיו שונות.

בשלב האקוטי, בו יש התקף שלשול, ישנם כמה כללי אצבע שכדאי להקפיד עליהם:

שתייה

שלשול גורר אובדן נוזלים נרחב, שמשפיע מאד על הרגשתו של האדם, החל מהגברת העייפות, חולשה, ועד סחרחורות והתעלפות. ולכן – חשוב להמשיך לשתות – והרבה.

מה לשתות?
מרק עוף וירקות מסונן, יכול לשמש כמעין משקה מתאים, שגם יהיה מועשר בוויטמינים ומינרליים, בנוסף למלח. אפשרות נוספת, המתאימה לאנשים שלא סובלים מבעיות סוכר, היא מים עם תוספת סוכר ומעט מלח, או במיץ צלול. משקאות מהסוג הזה מכונים "משקה איזוטוני", והוא נפוץ בשנים
האחרונות אצל ספורטאים שרצים או רוכבים למרחקים ארוכים. בתוך משקה איזוטוני, קיים שילוב של מים עם מלח וסוכר בריכוז הדומה לריכוזם בדם, כך שהספיגה של כל הרכיבים – המים, הסוכר והמלח, היא מיטבית ואינה מעמיסה על מערכת העיכול. ניתן להכין משקה איזטוני בקלות בבית, מתכון בסוף המאמר.

בעיות בעיכול

תאכלו, גם אם אינכם רעבים!

  • נסו לאכול מנות קטנות, בתדירות גבוהה, כל שעתיים עד שלוש שעות. מזונות שיכולים להיות מתאימים לימים של שלשול הם צנימים, רסק תפוחי עץ, מרקי ירקות ועוף (אפשר גם לשתות את המים בלבד, אם קשה לאכול, אבל עדיף לטחון עם המים את תפוחי האדמה, העוף וירקות השורש כדי לזכות גם במעט קלוריות), דייסות על בסיס מים וסולת, בייגלה מלוח, בננה, אורז לבן, תפוחי אדמה מבושלים, גזר מבושל, עוף "מכובס",
    יוגורט (נקי ללא תוספות) וביצה קשה. 
  • המליחו את האוכל, או צרכו מזון מלוח מטיבעו אלא אם הינכם סובלים מלחץ דם גבוה מאד. אובדן מלחים גורר תחושה לא טובה, ומעצים את ההתייבשות ואת תופעות הלוואי שלה.
  • ישנם סוגי פירות שיכולים להקל במצב של שלשול מתמשך, אחרי בישול או חליטה. למשל – אפרסמון, פאפאיה, חבוש ותפוח אפשר לאכול אחרי ריכוך באידוי או באפייה, לטחון אותם למחית ואפשר לתבל במעט סוכר (למי שמותר סוכר). לחילופין ניתן לבשל את אותם פירות במים, כדי שיתרככו, ולאכול כלפתן. דבש ודבש חרובים גם הם תרופות סבתא שניתן לצרוך גם אותם כל עוד אין בעיות סוכר. אפשר להוסיף אותם לחליטת בבונג או מרווה שמקלות על כאבי הבטן, לדייסת הסולת או ליוגורט.
 
מה לא לאכול במהלך התקף שלשול?
  • יש להימנע ממזונות ומשתייה המעלה את התנועתיות של המעי כמו – ירקות, פירות, מיצים מרוכזים, מזון או שתייה המכילים קופאין (קפה, תה שחור או ירוק, שוקו או שוקולד).
  • הימנעו ממזון שמייצר עבורכם תחושת עומס על מערכת העיכול. זה יכול להיות מאד אינדיבידואלי, אם כי לרוב האנשים אוכל מטוגן, מזונות עשירים בשומן, בשר בקר שמן, וכן אוכל עשיר בסיבים כמו סלט או לחם מלא יתעכלו לאט ולכן יצרו תחושה לא נוחה.
  • הימנעו ממזונות "דיאט" המכילים ממתקים מלאכותיים אלכוהוליים (למשל, מלטיטול). ממתיקים שכאלו אינם מתעכלים, ולכן מיצרים תסיסה במערכת העיכול, ובפני עצמם עלולים לגרום לשלשולים.
 
אחת הטעויות הקריטיות שעושים אנשים שסובלים מחזרה של התקפי שלשולים באופן תדיר, היא להוריד מזונות בתקווה שימנעו את ההתקף הבא.
זו טעות שעלולה להיות לאנשים מסוימים מסכנת חיים, כי היא גורמת למטופל לצמצם יותר ויותר את המגוון שהוא צורך, וכתוצאה מכך לפגוע במצבו התזונתי. כל הימנעות ממזון באופן קבוע גורמת לפגיעה בכמות המינרלים, הוויטמינים, סוגי החלבון והפחמימות שאותם אוכל המטופל, וכן בכמות הקלוריות הנצרכת. היות והגורם לשלשול אינו המזון, אלא התרופה, חשוב לחזור ולאוכל כרגיל בין לבין, ורק בימי ההתקף לשנות את התזונה בהתאם, ולקחת כדורים שיכולים לסייע לפי המלצת הרופא המטפל. אמנם, מטופלים שסובלים באופן כרוני משלשול, עלולים ליצור תת ספיגה של רכיב מסוים במזון, אבל זה ממש לא מחויב המציאות!
 
אחת הדרכים שיכולה לעזור למניעה או בטיפול בפגיעה נרכשת בספיגת מזון כתוצאה משלשולים כרוניים יכולה להיות צריכה של פרוביוטיקה באופן קבוע, בתקופות שבין התקף אחד לאחר. התוסף מגיע באבקות, כדורים או פשוט בצריכה יומיומית של יוגורט לבן. אין הכרח שהתוסף יסייע לכל אחד, וקיימים הבדלים בין התוספים השונים כך שיכול להיות תוסף אחד שיעזור ואחר שלא. זה דורש בדיקה אישית של כל מטופל ו…סבלנות.
 

לסיכום
שלשולים חוזרים ונשנים ניתנים לטיפול ולצמצום, גם כאשר המקור שלהם הוא תרופתי. חשוב מאד להיזהר ולא לאמץ לעצמכם את מסקנותיהם ואת ניסיונם של אנשים אחרים, גם אם הם צורכים את אותה התרופה ובאותו המינון. בדקו על עצמכם – מה נכון לכם, מה משפר עבורכם את המצב.
הקפידו לאכול ולשתות טוב גם בימים של שלשול, ולחזור לאכול מזון עשיר ומגוון, שיאפשר לכם להתחזק חזרה, בין התקף אחד למשנהו.

מתכון פשוט להכנת משקה איזוטוני ביתי:
חצי ליטר מיץ נקי (בלי חתיכות) + חצי ליטר מים
1/4 כפית מלח


הרבה בריאות לכולנו,

אורית שמש-ליפשס
דיאטנית קלינית מוסמכת, מומחית בתזונת ספורט ותזונת ילדים ובני נוער, בת לחולה IPF